PRIMALOFT – WOJSKOWA TECHNOLOGIA W SŁUŻBIE WĘDKARZOM

PoradyLeave a Comment on PRIMALOFT – WOJSKOWA TECHNOLOGIA W SŁUŻBIE WĘDKARZOM

PRIMALOFT – WOJSKOWA TECHNOLOGIA W SŁUŻBIE WĘDKARZOM

Zima za pasem. Człowieka aż skręca czasem by uciec nad wodę. Problemem zwykle staje się temperatura. Po prostu marzniemy. Osobiście, wzorem znajomych ze Skandynawii, których zwykle pogoda nie rozpieszcza, uważam, że na ryby nie ma złej pogody – może być tylko niewłaściwe ubranie. Na szczęście nowoczesne technologie wychodzą nam naprzeciw. Przeczytajcie o jednej z nich.

Od wielu lat naukowcy poszukują nowych tkanin do tworzenia nowoczesnych ubrań. Materiałów, które zapewnią dobrą izolację termiczną i odporność na warunki zewnętrzne, a przy tym będą miały niewielką wagę. Jednym z takich materiałów był polar – tkanina opracowana przez firmę Malden Mills w 1979 roku. Szturmem zdobyła ona rynki światowe odzieży outdoorowej. Cały czas poszukiwano jednak jeszcze lepszej izolacji. Tu niedoścignionym materiałem był naturalny puch kaczy i gęsi. Charakteryzuje się od doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, ma dużą sprężystość i niewielką wagę. Niestety, traci swoje właściwości po namoknięciu, a tego nad wodą trudno uniknąć. Długo schnie, robi się ciężki i przestaje pełnić funkcję izolacyjną. Przełom nastąpił w 1988 roku, gdy firma Albany International Corporation na zlecenie Departamentu Obrony USA opracowała nową tkaninę. Łączy ona wysoką sprężystość, nienasiąkliwość, oraz doskonałą izolację termiczną, zbliżoną do kurtek puchowych. Nazwano ją PRIMALOFT.

Co to jest PrimaLoft?

Tkanina ta wykonana jest w 100% z poliestru, przez co nie wchłania wody i błyskawicznie wysycha. Jest typem syntetycznej ociepliny, która tworzy warstwę izolacyjną. Działa tak, jak naturalny puch. Posiada strukturę z dużą ilością mikroszczelin, które zatrzymują w środku powietrze, które zamknięte stanowi izolację, bez zwiększania masy tkaniny. Jej przewaga związana jest również z charakterystyką włókien, które przy bardzo małym przekroju są w stanie wytworzyć wysokie napięcie powierzchniowe. Dzięki temu, woda jest odpychana i nie wsiąka w tkaninę. PrimaLoft składa się z odpowiednio uformowanych mikrowłókien poliestru, o dużych zdolnościach do kompresji. Istnieją dwa podstawowe typy włókien. Pierwszy to włókna cięte – mniej odporne na pranie i kompresję, podobnie jak naturalny puch wymagają przeszyć w kurtkach, aby nie przemieszczały się wewnątrz. Drugi rodzaj włókien to włókna ciągłe, które mają gorsze właściwości termiczne, ale lepiej znoszą pranie i kompresję. Dzięki temu uchodzą za bardziej trwałe.


KURTKA UTAH INSULATED BLACK TRAPER

Jakie są rodzaje PrimaLoftu?

Zobacz produkty Primaloft Traper?

Producent szybko zaczął wprowadzać nowe typy tkaniny do oferty, charakteryzujące się coraz lepszymi parametrami. Aktualnie podzielić możemy je na trzy rodzaje serii: Black Insulation – najstarszy, podstawowy rodzaj PrimaLoftu, aktualnie ustępujący parametrami dwóm kolejnym. Znajduje zastosowanie w kurtkach i śpiworach. Silver Insulation – to klasa średnia, znajduje zastosowanie w ociepleniu kurtek, spodni i butów. Gold Insulation – to aktualnie najlepszy i najdroższy rodzaj PrimaLoftu, bazuje na najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologiach. Posiada parametry najbardziej zbliżone do naturalnego puchu. Oprócz tych trzech podstawowych rodzajów producent wprowadził w każdym z nich (zwłaszcza w ciągle rozwijanych seriach Silver i Gold) typy takie jak – USA (w 100% wyprodukowany w USA), Eco (w 70% stworzony na bazie materiałów z recyclingu), Activ – ten interesuje nas najbardziej – posiada lepszą oddychalność i jest elastyczny, Down Blend z domieszką naturalnego puchu czy High Loft, o większych mikroszczelinach i lepszej izolacji.

Dodatkowo grubość ociepliny określa się masą w gramach na metr kwadratowy, im jest ona wyższa, tym kurtka cieplejsza. Czyli np. 133g będzie cieplejsza i grubsza od 60g.

Co dla wędkarzy?

Błyskawicznie weszły na rynki światowe, jako ikona nowoczesnej odzieży outdoorowej, wszędzie tam, gdzie potrzebujemy izolacji przed zimnem. Szybko odkryli i docenili ją także wędkarze. Ubrania z PrimaLoftu znalazły zastosowanie zarówno jako warstwa izolacyjna, jak i wierzchnia. Kurtki, bluzy i kamizelki z użyciem tej „wojskowej technologii” mają w swojej ofercie wiodące wędkarskie marki – Simms, Patagonia, Vision. Na polskim rynku, doskonałe wyroby z oryginalnego PrimaLoftu, w przystępnej cenie, oferuje firma Traper. Ubrania z PrimaLoftu są lekkie, ciepłe, oddychające. Na pewno warte uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top